
Het goudleerbehang in het Frans Loenenhofje met het schilderij van Frans Loenen.
(Willem Brand)Regentenkamers in Hofjeskrant
HAARLEM De 41ste Haarlemse Hofjeskrant, 1 september uitgekomen, staat in het teken van regentenkamers. Die kamers zijn een soort pronkkamers waar de Colleges van Regenten vergaderen over het behoud van hun hofje. Tijdens de Open Monumentendagen van 12 en 13 september zijn ze helaas gesloten.
Een van de mooiste is die van het Teylers Hofje. Dat is een soort 18de eeuwse tijdscapsule, net als de entree met zuilen geïnspireerd op de Griekse bouwkunst. Het levensgrote portret van de eerste vijf Directeuren is geschilderd door Wybrand Hendriks, de eerste conservator van de kunstcollecties van het Teylers Museum. De houten wandbetimmering tezamen met de stijlvolle meubels en de verlichting vormen een passend ensemble.
Echt pronk is het goudleerbehang dat in drie regentenkamers hangt: het Hofje van Noblet, het Frans Loenenhofje en het Zuiderhofje. De naam is eigenlijk misleidend, want vellen kalfsleer werden met bladzilver bedekt. Door een laag geelbruin vernis lijkt het net goud. In 1923 wilden de regenten van Frans Loenen hun goudleer verkopen vanwege een lege kas. De directeur van het Frans Hals Museum zamelde onder de burgerij geld in, maar dat bleek niet genoeg. De restauratie van goudleer is een vak apart en gebeurt heden ten dage op microscopisch niveau.
Het Zuiderhofje komt extra aan bod en regent Jan Willemink, 30 jaar regent van het Hofje In den Groenen Tuin, wordt in het zonnetje gezet. De column is dit keer van de hand van Gonda Koster, verder een terugblik op drie hofjesconcerten in coronatijd en op een Hofjeskalender die nooit verscheen.
De gratis Hofjeskrant ligt in Haarlem op de inpaktafels van de DEKA, AH, VOMAR, JUMBO en PLUS. Ook op te halen bij Van der Pigge en Muys Kantoor & Kado. In Heemstede bij de VOMAR, AH en Primera en in Bloemendaal bij AH en Papyrium.
De Hofjeskrant is ook te volgen op Facebook en via www.haarlemse-hofjeskrant.nl.
Willem Brand