
Heemstede natuurnieuws: Zwartkop
HEEMSTEDE Vanaf deze plek willen wij u wekelijks informeren over bijzondere natuurfenomenen in Heemstede. We hopen ook dat u onze ogen en oren wilt zijn voor interessante of onbekende zaken die wij graag nader uitdiepen.
WAT SPEELT ER IN DE NATUUR Veel soorten in de natuur hebben het moeilijk maar de zwartkop is een van de soorten die het voor de wind lijkt te gaan. Sinds 1980 is de stand inmiddels met een factor 4 toegenomen. Onze zwartkop is een trekvogel die rond de Middellandse zee overwintert en inmiddels al weer een week of 2-3 terug is. Hij dus volop bezig zijn territorium uit te zetten en dat gaat gepaard met veel luidruchtig gezang. Je kunt hem overal horen. Zijn zang lijkt op die van de merel maar dan afgedraaid op 48 toeren. Een turbo merel dus en nogal explosief. De term zwartkop geldt vooral voor het mannetje (foto) want het vrouwtje heeft een bruine kap op haar kop.
WAT GEBEURT ER AL April was net als maart erg droog. Dat is niet optimaal gunstig voor de zeven Heemsteedse bloemenweides op duinzand. Aan de Vrijheidsdreef hebben de kiemplanten, net als vorig jaar, bijna het einde van hun bereikbare vochtvoorraad in de bodem opgebruikt ondanks het feit dat ze sinds september al wortels van zeker 15 tot 20 cm diep hebben kunnen maken. Omdat we redelijk op orde zijn hebben we nu al tijd om wat wiedwerk in de bloemenweides te doen. Dat gaat om soorten als distel, kleefkruid, zuring en herik of zwart mosterd terug te dringen. Elke maand komen er weer andere ongewenste soorten op. Afgelopen week hebben we de bloemenweide van Slot Heemstede opgeknapt waarbij twaalf volle kruiwagens afgevoerd werden. Het is wel jammer dat we moeten constateren dat de Heemstedenaren er van genieten maar dat het werk om ze op orde houden hen niet zo aanspreekt; we werkten alleen met mensen uit de Haarlemmermeer.
WAT KUNT U ZELF DOEN We begrijpen dat niet iedereen dit werk kan doen maar op 30.000 Heemstedenaren moeten er toch wel 100 zijn die het genieten van bloemenpracht kunnen koppelen aan het idee dat het niet vanzelf gaat en mee willen helpen om ervoor te zorgen dat ze niet 2 jaar maar wel 20 jaar blijven bloeien. En dat vereist tussen mei en september elke maand een rondje doen om de ongewenste soorten eruit te halen. Alleen zo kunnen de zaden van de gewenste soorten zoals klaproos blijven domineren. Vanaf juli komt daar nog bij dat we zaden gaan verzamelen voor het inzaaien van nieuwe bloemenweides.
Het is leuk en voldoening scheppend om samen er iets moois van te maken. Voor meer info en om een keer te komen kijken, te helpen of met een vraag: info@stichtingmeergroen.nl
Franke van der Laan